A Haber - Hakkinda


TGRT Belgesel, İhlas Holding’in TGRT Dijital TV Hizmetleri A.Ş. bünyesinde bulunan bir belgesel kanalıdır. 22 Nisan 2010’da yayına başlamıştır. Tabiat, hayvanlar âlemi, tarih ve önemli şahsiyetlerin hayat hikâyeleri gibi çeşitli konularda belgeseller yayınlamaktadır. Açılmasıyla birlikte TGRT Pazarlama kanalı yayınına son vermiştir.

22 Nisan 2014’te bütün TGRT ailesiyle beraber logo değişikliğine gitmiştir.
Türkiye’de ilk özel TV kanalı aslında Star 1 diye bilinse de esasında TGRT’dir. TGRT’nin temelleri ilkin 1970’lerde Dr. Enver Ören tarafından Türkiye gazetesinin kurulmasıyla atılmıştır. 1989 yılında ise dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından özel televizyon ve radyoların yayına başlamasına izin verilmiş, fakat o dönem özel radyo ve televizyonların yayın yapmasına izin veren yasal bir kanun olmadığı için kanal yayına başlayamamıştı.

Star 1 ise 3 Mart 1989 tarihinde yasadışı yollardan Almanya üzerinden test yayınına başlamıştır. Arkadan kanalın asıl sahibi olan Cem Uzan, Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ı kanalın hisselerine ortak etmiş ve 1991’de ikinci özel televizyon olan Teleon’u yayına başlatmıştır. Kısa bir süre sonra ise 5 Mayıs 1990’da Magic Box, Star 1 adıyla normal yayına başlamıştır. Ondan bir süre sonra ise iş adamı Erol Aksoy ve gazeteci-televizyoncu Nuri Çolakoğlu 1 Mart 1991’de Fransa üzerinden Show TV’yi test yayınına sokmuştur.

1 Mart 1992’de normal yayına başlamıştır. Bu arada Kadir Has şirketler grubu da 1992’de HBB TV’yi yayına başlatmıştır. Ve en sonunda Tevfik Ahmet Özal, Star 1 ve Teleon ortağı olduğu Cem Uzan’la anlaşamamış ve 6 Mart 1992’de kendi özel televizyonu olan Kanal 6’yı kurmuştur. Öte yandan Haydar Baş da 1992’de Mesaj TV’yi yayına başlatmıştır. 1993’te dönemin DYP-SHP koalisyonu özel televizyonların yayına başlamasını yasallaştırınca 22 Nisan günü TGRT televizyonu da test yayın sürecinden çıkıp dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın cenaze törenini canlı yayımlayarak yayına başlamıştır.

Arkadan özel radyo ve TV’leri denetlemek amacıyla hükûmet çıkardığı kanunla RTÜK’ü kurmuştur. Ardından aynı yıl birbiri ardına STV, ATV, Cine5, Flash TV, Kanal D, Meltem TV ve Kanal 7 televizyonları yayına sokulmuştur.
TGRT ise emsallerinden farklı olarak ilk yıllarında Milliyetçi-Muhafazakâr bir yayın politikası gütmüş olup yayın ortağı İhlas Haber Ajansı’nın sayesinde çok iyi haberciliğe imza atmıştır. Magazin içerikli yayınlar yapmamış ve genelde aileler ve topluma yönelik dizi, film ve programlar yayınlamıştır. Ayrıca din, kültür ve ahlak konularında da programlar yayımlayan ilk özel televizyon kanalı TGRT’dir. Bu tür yayınlara devam ederken kanal 1998 yılının ikinci yarısında logosunu değiştirip, logosunu sağ üst köşeden sağ alt köşeye kaydırmıştır.

2000’li yıllardan itibaren kanal yaşam ve kadın içerikli programlara da yer vermeye başlamıştır. Bu arada yönetim daha da büyümek adına 2004 senesinde TGRT Haber, TGRT Pazarlama ve TGRT EU kanallarını yayına sokmuştur.

Bu arada İhlas Holding yönetimi Amerikalı News Corporation şirketine ortak olmuştur. 2007’de ise artan borçları kapatmak için holding yönetimi TGRT EU, Haber, Pazarlama, FM’i kapsamayacak şekilde kanalın bütün hisselerini TGRT markası kendinde kalması şartıyla News Corporation şirketine satılmıştır. Yayın hakları Amerikalı News Corporation şirketine satılan kanal, FOX olarak yayınlarını sürdürürken, TGRT’ye ait Karasal yayın frekansları ve yayın haklarının birçoğu satıldı. TGRT markası ise kardeş kanalları TGRT Haber ve TGRT Belgesel ile TGRT EU üzerinden yayına devam etmektedir. TGRT yazılı basın organı olarak bilinen Türkiye Gazetesi’ne aittir.


Daha Fazla Göster >>>

İletişim ve Frekans Bilgisi


İLETİŞİM
FREKANS

  • Yayın İstanbul
  • Web Site https://www.ahaber.com.tr
  • E-mail [email protected]
  • Telefon +90212 354-30-00
  • Uydu
  • Frekans
  • Polarizasyon
  • Symbol
  • FEC